• Klatka dla królika

Klatki dla królików domowych

Króliki miniaturki u wielu miłośników domowych zwierząt wzbudzają ciepłe skojarzenia. Milutkie króliczki są uwielbiane przez dzieci i często znajdują swoje miejsce w domach, gdzie trudno pozwolić sobie chociażby na trzymanie psa albo innych bardziej wymagających gatunków futrzaków. Kiedy jednak decydujemy się na zakup królika lub kilku króliczków – najpierw musimy przygotować dla nich odpowiednie miejsce. 

Jaka klatka dla królika?

Dla królików, które planujemy rozmnażać, najlepiej wybierać klatki modułowe. Kiedy królicza rodzina rozrasta się i choćby tymczasowo kilka pokoleń musi pozostawać razem, zanim te najmłodsze z nich znajdą nowe domy, najlepszym rozwiązaniem będą zawsze klatki modułowe. Są to oczywiście klatki złożone z możliwych do nabycia osobno modułów możliwych do łączenia ze sobą w różnych konfiguracjach. Naturalnie króliki oprócz tego, że są urocze, są także bardzo ruchliwymi zwierzątkami. Klatka dla królika miniaturki, nawet jeżeli ma w niej zamieszkać tylko jeden osobnik, powinna zatem być odpowiednio przestronna a ponadto – w miarę możliwości posiadać dodatkowe atrakcje, po których zwierzę będzie mogło się przemieszczać. Dużym atutem optymalnej klatki jest brak jej górnej części. W domu nie ma obaw o opady i inne niedogodności, natomiast takie rozwiązanie bardzo ułatwia opiekę nad zwierzęciem jak i wyciąganie go z klatki. 

Klatki dla królików

Małe króliki niekiedy nie potrafią wspinać się tak sprawnie jak choćby koty, dlatego klatki dla uszatych futrzaków pozbawione górnej części to szczególnie wygodne rozwiązanie. Króliczki co jakiś czas wyciągamy przecież na zewnątrz, aby mogły skorzystać z nieco większej przestrzeni. Wystarczy wówczas jeden gest aby po prostu szybko przytulić pupila lub dać mu więcej swobody. Dobrze dobrana, wygodna i funkcjonalna klatka dla królika ma niewielkie oczka w kratkach tworzących jej boki. Jeżeli królik nie jest jedynym pośród domowej menażerii, a oprócz niego zamieszkują kot albo pies może to stanowić niebezpieczeństwo dla tego pierwszego. Jednak bardzo łatwo jest je zażegnać, dzięki solidnej części dachowej jaką można osobno dokupić. W takich okolicznościach szczelne zakrycie klatki od góry jest jak najbardziej wskazane.